Login

SDRA Rodeo - Isabel

Isabel's SDRA rodeo was held August 4 and 5.

Bareback Riding (8 entries)

1. Ty Breur, Mandan, ND - 83; 2. Tyler English, Spearfish - 75; 3. Travis Bechen, Rapid City - 74; 4. Dustin Luper, Black Hawk - 66

Saddle Bronc (20)

1. Chuck Schmidt, Keldron - 79; 2. Ty Thompson, Wanblee - 78; 2. OJ Heidler, Opal - 78; 4. Lane Stirling, Highmore - 75; 5. Ty Manke, Hermosa - 73; 6. Eric Addison, Belvidere - 71

Bull Riding (26)

1. Dewey O'Dea, Sturgis - 81; 2. Derek Long, Timber Lake - 78; 2. Rorey Maier, Timber Lake - 78; 4. Stetson Lawrence, Trenton, ND - 74; 5. Lane Lindsay, Hot Springs - 72; 5. Ty Moncur, Belle Fourche - 72

Ladies Breakaway (77)

1. Joey Painter, Buffalo - 2.5; 2. Kayla Nelson, Buffalo - 2.8; 3. Jennifer Nelson, Hartford - 3.0; 3. Kaylee Nelson, Midland - 3.0; 3. Nikki Steffes, Vale - 3.0; 6. Kelly Vetter, Flasher, ND - 3.1; 7. Brittany Brown, Dickinson, ND - 3.3; 8. Rheme Sutton, Burke - 3.4

Calf Roping (40)

1. Seth Murphy, Killdeer, ND - 10.2; 2. Chad Pelster, Belle Fourche - 10.3; 3. Arlie Hulm, Faith - 10.8; 4. Deon Dorsey, Isabel - 11.1; 5. Tyler Fagerhaug, W. Springs - 11.4; 6. Jeff Jones, Midland - 11.5

Steer Wrestling (42)

1. Kody Woodward, Dupree - 3.9; 2. Gary Gilbert, New Underwood - 4.0; 3. Clay Kaiser, Milboro - 4.4; 4. Jim Thomas, Flandreau - 4.5; 5. Forest Sainsbury, Camp Crook - 4.8; 6. Bryce Baker, Ft. Pierre - 4.9

Barrel Racing (63)

1. Shanna Simon Anderson, T Lake - 17.27; 2. ReAnn Zancanella, Aurora - 17.59; 3. Wendy Halweg, Mitchell - 17.60; 4. Jana Griemsman, Piedmont - 17.69; 5. Lacey Haensel, Montrose - 17.73; 6. Jessica Painter, Buffalo - 17.80; 7. Jen Meyer, Dickinson, ND - 17.81; 8. Lisa Lammers, Hermosa - 17.83

Goat Tying (25)

1. Nikki Steffes, Vale; 6.9; 2. Kristi Ferguson, Meadow - 7.6; 2. Abby Jo Eckstaine, Kennebec - 7.6; 4. Joey Painter, Buffalo - 7.9; 4. Brittany Brown, Dickinson, ND - 7.9; 6. Lacy Schuelke, Newell - 8.0

Sr. Men's Breakaway (40)

1. Steve Klein, Sioux Falls - 2.9; 2. Chuck Nelson, Hartford - 3.0; 2. Court Sears, Valentine, NE - 3.0; 4. Bill Mankin, Gillette, WT - 3.1; 4. Morris Jones, Midland - 3.1; 6. Dan Nelson, Creighton - 3.3

Team Roping (59 Teams)

1. JB Lord, Piedmont / Matt Zancanella, Aurora - 5.5; 1. Guy Howell, Belle Fourche / Seth Weishaar, Belle Fourche - 5.5; 3. Mark Brockmueller, Irene / Jeff Thorstenson, New Underwood - 6.7; 4. Chad Nelson, Buffalo / Robert Sperry, Beach, ND - 6.8; 4. Devin McGrath, Belle Fourche / Brian Meredith, Spearfish - 6.8; 6. Casey Holmes, Hermosa / Cord Johnson, Gillette, WY - 7.1; 7. Wade Nelson, Faith / Melvin Arneson, Enning - 7.3; 8. Mark Schumacher, Wolsey / Phil Gerard, W. Springs - 7.8; 8. JD Youngbird, Wilton, ND / Clay Kurle, Moran, ND - 7.8; 8. Kody Woodward, Dupree / Jess Woodward, Dupree - 7.8

Mixed Team Roping (41)

1. Taylor Shoemaker, Faith / Coy Thompson - 6.3; 2. Jamie Mader, Gillette, WY / Craig Mader, Gillette, WY - 6.8; 3. Jessica Painter, Buffalo / Bill Manke, Gillette, WY - 7.8; 3. Nick Guy, Rapid City / Jessica Hempil, Rapid City - 7.8; 5. Jennifer Nelson, Sioux Falls / Chuck Nelson, Sioux Falls - 8.4; 6. Kari Olson, Buffalo / Chase Frances, Buffalo - 8.8.