Login

SDRA Rodeo - Highmore

The Highmore SDRA rodeo was held August 3 and 4.

Bareback Riding (4 entries)

1. Dustin Luper, Black Hawk - 79; 2. Travis Bechen, Rapid City - 74

Saddle Bronc (8)

1. OJ Heidler, Opal 71

Bull Riding (14)

1. Travis Koester, Redfield - 82; 2. Keith Anderson, Belle Fourche - 79; 3. Lane Lindsay, Hot Springs - 74; 4. Dewey O'Dea, Sturgis - 65; 4. TR Stirling, Highmore - 65

Ladies Breakaway (49)

1. Jolene Nordick, Colman - 2.5; 2. Rehme Sutton, Burke - 2.9; 3. Kelcy Dykstra, Sisseton - 3.5; 4. Tiryn Sippel, Pierpont - 3.7; 5. Bailey Kusser, Highmore - 4.6; 6. Jennifer Chavez, Highmore - 7.4

Barrel Racing (40)

1. Roberta Triggs, Rapid City - 17.82; 2. Lacy Maher, Eagle Butte - 17.87; 3. Jody Marone, Philip - 18.00; 4. Shelly Lammers, Rapid City - 18.13; 5. Pam Hannum, Ft. Pierre - 18.25; 6. Cathy Pirrung, Hartford - 18.39

Calf Roping (23)

1. Tyler Fagerhaug, W. Springs - 10.3; 2. Blake Eliason, Gregory - 10.9; 3. Brent Belkham, Pierre - 12.6; 4. Cole Fulton, Miller - 13.0; 5. Glen Lammers, Rapid City - 14.3; 6. Jess Tierney, Hermosa 14.4

Steer Wrestling (23)

1. Jim Thomas, Flandreau; 3.7; 2. Jason Ohm, Ree Heights - 3.9; 3. Wade Taylor, Ponca, NE - 4.2; 4. Bryce Baker, Ft. Pierre - 4.5; 5. Brett Wilcox, Red Owl - 4.6; 6. JB Lord, Piedmont - 4.7

Sr. Men's Breakaway (26)

1. Dick Halligan, Winner - 3.1; 2. Bryce Sigman, Sturgis - 4.4; 3. Connie Hoffman, Highmore - 4.6; 4. Chuck Nelson, Hartford - 5.2; 5. Barry Barber, Interior - 6.8; 6. Clifford Tibbs Ft. Pierre - 12.7

Goat Tying (19)

1. Jolene Nordick, Colman - 7.5; 2. Marcie Locken, Isabel - 8.1; 3. Leah Baltzer Rapid City - 8.3; 3. Jessica Hemphill, Rapid City - 8.3; 5. Rehme Sutton, Burke - 8.4; 6. Gabriel Gregg, Highmore - 8.7

Mixed Team Roping (29)

1. Elizabeth Baker, Hermosa / Matt Zancanella, Aurora - 5.6; 2. JB Lord, Piedmont / Reann Zancanella, Aurora - 6.5; 3. Kelcy Dykstra, Sisseton / Tyler Schaffner, Sisseton - 7.3; 4. Jennifer Nelson, Hartford / Darren Lammers, Chancellor - 7.7; 5. Nick Guy, Rapid City / Jessica Hemphill, Rapid City - 8.4; 6. Pam Dykstra, Sisseton / Perry Dykstra, Sisseton - 8.6

Team Roping (34)

1. James Loiseau, Flandreau / Casey Wilson, Colman - 6.7; 2. Troy Wilcox, Red Owl / Brett Wilcox, Red Owl - 6.9; 3. Tyler Schaffner, Sisseton / Perry Dykstra, Sisseton - 11.0; 4. Nick Guy, Rapid City / Glan Lammers, Rapid City - 11.1; 5. Paul Parr, Mitchell / Shilo Knutson, Letcher - 11.4; 6. Pat Wientjes, Onida / Drew Cowman, Highmore - 12.3

Team Penning (15)

1. Lucas Klein, Sioux Falls / Steve Klein, Sioux Falls / JJ Hunt ,Ridgeview - 38.7; 2. Mick Varilek, Geddes / David Horn, Piedmont / Lisa Horn, Piedmont - 42.1; 3. Sarah Haiar, Bonesteel / Cory Haiar, Bonesteel / Monte Haiar, Fairfax - 7.6; 4. Paul Borgman, White Lake / Tucker Ashley, Pukwana / John Havranek, Wagner - 53.5.