Login

SD High School Finals Rodeo results

Cowboys and cowgirls from the Philip area who participated in the South Dakota High School Finals Rodeo in Belle Fourche were Ryan Kammerer, Stephanie O’Connell, Katie Nelson, Toyeala Fortune and Kaylee Nelson.

Kaylee Nelson, a junior at Philip High School and daughter of Tim and Denise Nelson, qualified for nationals in the breakaway roping and cattle cutting events. Nelson finished second point-wise in breakaway roping with 35 total points from the two Regional and one State Finals rodeo. In cattle cutting, she tied for first place with 434 total points.

Competitors who finished in the top four in the season points standings made the field for the 58th National High School Finals Rodeo, which will be held July 24-30 at Springfield, IL. With over 1,500 contestants from 40 states, five Canadian provinces, and Australia, this is the largest rodeo in the world.

In addition to competing for over $175,000 in prizes, NHSFR contestants will also be vying for more than $325,000 in college scholarships and the chance to be named the National High School Rodeo National Champion.

FINAL RESULTS

All-around cowboy – Jet Price, Buffalo.

All-around cowgirl – Dusti Varland, Faith.

Reserve all-around cowboy – Kyle Stoddard, Norris.

Reserve all-around cowgirl – Joey Painter, Buffalo.

Rookie cowboy – Dane Kissack, Spearfish.

Rookie cowgirl – Joey Painter, Buffalo.

SUNDAY'S RESULTS

Bareback

Short go: 1, Cole Boomer, Interior, 71; 2, Jet Price, Buffalo, 69; 3, Troy Bechen, Whitewood, 58; 4, Tucker Brengle, Buffalo, 56; Garet Fordyce, Faith, 54; Paul Palczewdki, Ludlow, 0; Shiloh Amiotte, Wanblee, 0; Catlin Clifford, Porcupine, 0; Chance Smith, Union Center, 0; Jake Sunderman, Baltic, 0; Rorey Maier, Timber Lake, 0; Lonny Lesmeister, Parade, 0.

Average: 1, Troy Bechen, Whitewood, 185; (on two) 2, Paul Palczewski, Ludlow, 147; 3, Jet Price, Buffalo, 139; 4, Shiloh Amiotte, Wanblee, 137.

Breakaway roping

Short go: 1, Katy Pfleger, Rapid City, 2.99; 2, Jimmi Cable, Pukwana, 3.2; 3, Kaylee Nelson, Philip, 3.31; 4, Jordan Murray, Isabel, 3.98; 5, Lacey Schuelke, Newell, 3.76; 6, Kaylee Gallino, Wasta, 12.5; 7, Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 12.61; 8, Lexy Smith, Flandreau, 13.32.

Average: 1, Jordan Murray, Isabel, 12.95; 2, Katy Pfleger, Rapid City, 23.68; 3, Abby Jo Eckstain, Kennebec, 34.53; (on two) 4, Kaylee Nelson, Philip, 6.53.

Tie-down roping

Short go: 1, Ryan Kjerstad, Wall, 11.81; 2, Dane Kissack, Spearfish, 12.26; 3, Tom Hunt, Faith, 12.43; 4, Travis Cowan, Highmore, 14.64; 5, Branden Baade, Artesian, 14.97; 6, Dalton Kelly, Quinn, 14.98; 7, Tyrel Porterfield, Belle Fourche, 15.03; 8. Tyrell Moody, Letcher, 17.37; 9, Brent Sutton, Onida, 17.77; 10, Ty Thompson, Wanblee, 30.35.

Average: 1, Dane Kissack, Spearfish, 35.58; 2, Ryan Kjerstad, Quinn, 38.96; 3, Branden Baade, Artesian, 41.31; 4, Travis Cowan, Highmore, 44.28; 5, Tyrell Moody, Letcher, 45.17; 6, Dalton Kelly, Quinn, 50.22.

Pole bending

Short go: 1, Cally Thomas, Harrold, 20.468; 2, Carly Reinders, Huron, 20.486; 3, Jordyn Johnson, Sturgis, 20.599; 4, Alicia Kokesh, Belle Fourche, 20.614; 5, Halley Treeby, Hecla, 20.705; 6, Breelyn Cowan, Highmore, 20.172; 7, Jana Jasper, Sturgis, 21.145; 8, Brandi Donovan, Sturgis, 21.479; 9, Dusti, Varland, Faith, 24.81; 10, MacKenzie Trask, Wasta, 25.824.

Average: 1, Carly Reinders, Huron, 62.808; 2, Dusti Varland, Faith, 64.452; 3, Alicia Kokesh, Belle Fourche, 66.801; 4, Joey Painter, Buffalo, 67.382.

Steer wrestling

Short go: 1, Kyle Stoddard, Norris, 5.12; 2, Troy Crowser, Whitewood, 5.74; 3, Brent Sutton, Onida, 5.89; 4, Chason Floyd, Ludlow, 6.10; 5, Del Pete Day, Lemmon, 7.34; 6, Jade Harper, Faith, 7.35; 7, Tyler Jones, Kadoka, 7.45; 8, Kody Woodward, Dupree, 7.72; 9, Klay Harris, Martin, 7.73; 10, Mason Dietterle, Meadow, 9.21.

Average: 1, Troy Crowser, Whitewood, 18.16; 2, Brent Sutton, Onida, 19.51; 3, Klay Harris, Martin, 20.32; 4, Chason Floyd, Ludlow, 22.73.

Saddle bronc

Short go: 1, Chuck Schmidt, Keldron, 73; 2, Troy Crowser, Whitewood, 69; 3, Kaden Deal, Dupree, 68; 4, Bo Sharp, Norris, 61; 5, Chase Kukuchka, Belle Fourche, 58; 6, Chason Floyd, Ludlow, 53;

Average: 1, Chuck Schmidt, Keldron, 214; 2, Troy Crowser, Whitewood, 175; (on two) 3, Kaden Deal, Dupree, 143; 4, Garet Fordyce, Faith, 131.

Team roping

Short go: 1, Troy Wilcox, Red Owl, and Dalton Kelly, Quinn, 7.63; 2, Trevor Hupp, Huron, and Tyler Mason, Frankfort, 9.48; 3, Tye Hale, White Owl, and Garet Fordyce, Faith, 11.28; 4, Mason Dietterle, Meadow, and Riley Carmichael, Meadow, 14.88; 5, Paul Tierney, Oral, and Ryan Kjerstad, Quinn, 15.65; 6, Casey Kissack, Spearish, and Kaycee Nelson, Buffalo, 24.05; 7, Max Thompson, Howes, and Daine McNenny, Sturgis, 24.42; 8, Rio Carter, Highmore, and Colton Carter, Ft. Pierre, 25.18; 9, Kody Woodward, Dupree, and Kaden Deal, Dupree, 32.34.

Average: 1, Troy Wilcox, Red Owl, and Dalton Kelly, Quinn, 25.28; 2, Trevor Hupp, Huron, and Tyler Mason, Frankfort, 35.90; 3, Casey Kissack, Spearfish, and Kaycee Nelson, Buffalo, 38.59; 4, Kody Woodward, Dupree, and Kaden Deal, Dupree, 71.08; (on two) 5, Mason Dietterle, Meadow, and Riley Carmichael, Meadow, 22.48; 6, Jet Price, Buffalo, and Floyd Chason, Ludlow, 22.84; 7, Paul Tierney, Oral, and Ryan Kjerstad, Quinn, 23.03.

Goat tying

Short go: 1, Halley Treeby, Hecla, 7.16; 2, Gabriel Gregg, Highmore, 7.55; 3, Bailee Thompson, Buffalo, 8.15; 4, Shawnee Price, Mud Butte, 9.13; 5, Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 9.14; 6, Lacey Schuelke, Newell, 10.52; 7, Kaycee Nelson, Buffalo, 10.58; 8, Nicole Brandemuehl, Rapid City, 10.62; 9, Joey Painter, Buffalo, 11.04; 10, Jordan Murray, Isabel, 11.54.

Average: 1, Halley Treeby, Hecla, 24.95; 2, Lacey Schuelke, Newell, 26.36; 3, Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 26.74; 4, Joey Painter, Buffalo, 27.27.

Barrel racing

Short go: 1, Jenna Smeenk, Newell, 17.498; 2, Leslie Van Gerpen, Avon, 17.705; 3, Halley Treeby, Hecla, 17.714; 4, Joey Painter, Buffalo, 17.726; 5, Cally Thomas, Harrold, 17.727; 6, Calley Worth, Gettysburg, 17.744; 7, MacKenzie Trask, Wasta, 17.916; 8, Kelsie Harris, Martin, 18.111; 9, Jaymie Trask, Wasta, 18.219; 10, Bailee Thompson, Buffalo, 18.227.

Average: 1, Calley Worth, Gettysburg, 53.374; 2, Cally Thomas, Harrold, 53.438; 3, Leslie Van Gerpen, Avon, 53.596; 4, MacKenzie Trask, Wasta, 53.787.

Bull riding

Short go: 1, (tie) Taylor Cowan, Ft. Pierre, and Ty Moncur, Belle Fourche, 79; 3, Cole Boomer, Interior, 70.

Average-1, Taylor Cowan, Ft. Pierre, 215; (on two) 2, Ty Moncur, Belle Fourche, 140; 3, Cole Boomer, Interior, 137; 4, Lane Lindsay, Hot Springs, 135.

Girls Cattle Cutting

Short go: 1, Kate Lindblom, Hermosa, 146.5; 2, Katy Pfleger, Rapid City, 145.5; 3, Lathie Husted, Ft. Pierre, 145; 4, Stacy Doll, Prairie City, 144.5; 5, (tie) Dusti Varland, Faith, and Megan Steiger, Mobridge, 143; 7, (tie) Kilee Jochim, Belle Fourche, and Kelsey Smith, Rapid City, 142.5; 9, (tie) Kaylee Nelson, Philip, andMisty McPherson, Piedmont, 142.

Average: 1, (tie) Kate Lindblom, Hermosa, and Kaylee Nelson, Philip, 434; 3, Kilee Jochim, Belle Fourche, 431; 4, Kelsey Smith, Rapid City, 428.5.

Boys Cattle Cutting

Short go: 1, Kyle Stoddard, Norris, 146.5; 2, Shean Lauing, Blunt, 143; 3, Jet Price, Buffalo, 143; 4, Travis Cowen, Highmore, 142.5; 5, Cameron Rogers, Blunt, 141.5; 6, Dane Kissack, Spearfish, 140.5; 7, Justin Hart, Frederick, 140; 8, Les Tiltrum, Hermosa, 138; 9, Trent Hartog, Redfield, 137.5; 10, Sam Olson, Buffalo, 129.

Average: 1, Kyle Stoddard, Norris, 437.5; 2, Shean Lauing, Blunt, 432; 3, Cameron Rogers, Blunt, 428; 4, Jet Price, Buffalo, 427.5; 5, Les Tiltrum, Hermosa, 422.5; 6, Travis Cowan, Highmore, 420.5; 7, Sam Olson, Buffalo, 420; 8, Justin Hart, Frederick, 418; 9, Dane Kissack, Spearfish, 415.5; 10, Tom Hunt, Faith, 415.