Login

Scotties track & field at Mt. West Invite

The Phillip Scotties track and field team traveled to Lead to competed in the 2011 Mountain West Invitational held at the Mountain Top Athletic Facility, Saturday, May 7.

The Philip boys' team took sixth place, with a total score of 50, out of 16 teams. The Philip girls' team earned ninth place, with a final score of 32, out of 16 participating teams.

Philip track coach Tom Parquet said, "We competed well for the day. Times and distances will have to improve in the next two weeks, so I hope we have good weather to train in."

Lead track coach and event coordinator Steve Rice said, "The Rapid City Central junior varsity boys and Belle Fourche girls captured the team titles on a nice day at Lead."

The RCC JV boys had 108 points. Belle Fourche totaled 71 for second place, and New Underwood took third with 61. For the girls, Belle Fourche finished with 110 points, Saint Thomas More with 70 for second place, and Hot Springs took third with 64.

BOYS

100 Meter Dash

Cassidy Schnabel - 21st, 12.65

Ryan Van Tassel - 30th, 13.82

Blake Martinez - 31st, 13.84

200 Meter Dash

Schnabel - 18th, 26.70

Nelson Holman - 25th, 28.22

Van Tassel - 28th, 28.66

400 Meter Dash

Kyle Schulz - 20th, 59.52

Holman - 26th, 1:01.90

Austin Pinney - 30th, 1:05.12

800 Meter Run

William Coyle - 6th, 2:19.43

Schulz - 12th, 2:26.21

Martinez - 20th, 2:41.15

1600 Meter Run

Coyle - 1st, 4:57.47

Zane Pekron - 7th, 5:27.88

High Jump

Schulz - no height

Pole Vault

Pinney - 4th, 9'06"

Martinez - 9th, 9'00"

Holman - 15th, 8'06"

Shot Put

Dakota Bauman - 14th, 39'01"

Sam Haigh - 20th, 34'03"

Seth Haigh - no distance

Discus

Bauman - 1st, 128'00"

Sam Haigh - 6th, 114'11"

Jade Konst - no distance

110 Meter Hurdles

Paul Guptill - 8th, 8th, 20.30

300 Meter Hurdles

Marcus Martinez - 2nd, 44.65

Guptill - 7th, 47.16

4x100 Relay

Philip (Cody Reder, Schnabel, Gavin Brucklacher, M. Martinez) - 12th, 50.00

4x200 Relay

Philip (Reder, Schnabel, Brucklacher, Van Tassel) - 9th, 1:47.28

4x400 Relay

Philip (Coyle, Beau Ferguson, M. Martinez, Guptill) - 3rd, 3:50,81

4x800 Relay

Philip (Coyle, Pekron, Ferguson, Pinney) - 3rd, 9:10.28

1600 Sprint Medley

Philip (Reder, Brucklacher, Ferguson, Pekron) - 4th, 4:21.84

GIRLS

100 Meter Dash

LaRae Van Tassel - 11th, 14.49

Brett Carley - 22nd, 15.20

200 Meter Dash

Carley - 12th, 31.11

Rachel Kochersberger - 20th, 32.24

400 Meter Dash

Misty Johnson - 3rd, 1:05.76

Jordyn Dekker - 11th, 1:12.08

1600 Meter Run

Ellie Coyle - 4th, 6:19.25

High Jump

Sam Johnson - 12th, 4'04"

Pole Vault

Katlin Knutson - 5th, 7'00"

Kochersberger - 10th, 6'00"

Kaci Olivier - no height

Long Jump

Dekker - 20th, 12'05.25"

Triple Jump

M. Johnson - 10th, 28'04.5"

Dekker - 14th, 27'06.00"

S. Johnson - 17th, 26'03.00"

300 Meter Hurdles

Olivier - 10th, 1:00.62

4x100 Relay

Philip (Kady Pinney, Carley, Van Tassel, S. Johnson) - 10th, 58.90

2x200 Relay

Philip (Pinney, Carley, Kochersberger, Olivier) - 7th, 2:03.66

4x400 Relay

Philip (Kianna Knutson, Coyle, Katlin Knutson, M. Johnson) - 3rd, 4:45.03

4x800 Relay

Philip (M. Johnson, Katlin Knutson, Coyle, Kianna Knutson) - 1st, 11:10.60

1600 Sprint Medley

Philip (Pinney, S. Johnson, Katlin Knutson, Kianna Knutson) - 4th, 5:00.41.