Login

Scotties at Lemmon JH track meet

The junior high members of the Philip track and field team traveled to Lemmon, Friday, April 29, to compete in the Harold Severson Invitational Junior High Meet.

The Philip boys' team earned fifth place with a total score of 49 out of 17 events.

The other team results were: 1st - Faith, 140, 2nd - Grant County, 61, 3rd - Harding County, 59, 4th - Bison, 58, 6th - Timber Lake, 42, 7th - Union Center, 35.50, 8th - McIntosh, 34.50, 9th - Wakpala, 26, 10th - Bowman, 23, 11th - Lemmon, 22, 12th - Cheyenne Eagle Butte, 17, 13th - McLaughlin, 11, 14th - Little Eagle, 6.

The Philip girls' team earned second place with a total score of 61, also in 17 events. The other teams results were: 1st - Bowman, 198.50, 2nd (tie) - Harding County, 61, 4th Lemmon, 59, 5th - Union Center, 50.50, 6th - Faith, 46, 7th Timber Lake, 35, 8th - McIntosh, 24, 9th - McLaughlin, 22, 10th - Cheyenne Eagle Butte, 20, 11th - 19, 12th - Grant County, 14, 13th - Bison, 9, 14th - Little Eagle, 2.

"It was great to get in a meet for the junior high kids, as they have been practicing hard all year without any meets at their level," said Scottie head coach Tom Parquet.

GIRLS

100 Meter Dash

Lexa Crowser - 13th, 15.97

Ta'Te Fortune - 32nd, 18.46

200 Meter Dash

Courtney Bartlett - 6th, 33.80

Peyton DeJong - 26th, 40.03

Katie Haigh - 28th, 45.13

400 Meter Dash

Tyshia Ferguson - 15th, 1:46.74

800 Meter Run

Katlin Knutson - 2nd, 2:50.19

Ellie Coyle - 9th, 3:05.17

Ashton Reedy - 17th, 3:34.08

4x100 Meter Relay

2 Philip "A" (Brett Carley, Crowser, DeJong, Bartlett) - 2nd, 1:01.87

4x200 Meter Relay

Philip "A" (Reedy, DeJong, Bartlett, Carley) - 5th, 2:15.85

4x400 Meter Relay

Philip "A" (Knutson, Carley, Reedy, Bartlett) - 4th, 5:26.92

800 Sprint Medley

Philip "A" (Haigh, Fortune, Ferguson, Coyle) - 4th, 2:37.28

Philip "B" (Carley, DeJong, Knutson, Reedy) - 5th, 2:38.00

Pole Vault

Knutson - 1st, 7'00"

Coyle - 2nd, 4'00"

Shot Put

Crowser - 11th, 23'05"

Ferguson - 12th, 23'03"

Fortune - 16th, 19'06"

Haigh - 19th, 18'04"

Discus Throw

Ferguson - 2nd, 65'02"

Fortune - 7th, 54'06.5"

Crowser - 17th, 46'01.5"

Haigh - 22nd, 43'08"

BOYS

100 Meter Dash

Keegan Burnett - 21st, 16.24

Braden Puhlman - 34th, 21.43

Blake Puhlman - 35th, 21.81

200 Meter Dash

Grady Carley - 12th, 32.62

Burnett - 18th, 35.21

Jace Giannonatti - 20th, 35.46

400 Meter Dash

Giannonatti - 6th, 1:11.97

110 Meter Hurdles

Paul Guptill - 1st, 15.67

4x100 Meter Relay

Philip "A" (Austin Pinney, Nelson Holman, Blake Martinez, Guptill) - 1st, 51.99

Philip "B" (Carley, Giannonatti, Burnett, Garrett Snook) - 3rd, 59.24

4x200 Meter Relay

Philip "A" (Pinney, Holman, Martinez, Guptill) - 1st, 1:48.50

4x400 Meter Relay

Philip "A" (Pinney, Holman, Martinez, Guptill) - 2nd, 4:12.00

800 Sprint Medley

Philip "A" (Blake Puhlman, Martinez, Holman, Pinney) - 2nd, 2:02.01

Philip "B" (Giannonatti, Burnett, Snook, Carley) - 6th, 2:14.81

High Jump

Snook - 9th, 4-02.00

Shot Put

Blake Puhlman - 14th, 22'10"

Braden Puhlman - 23, 17'10"

Discus Throw

Blake Puhlman - 10th, 64'09"

Braden Puhlman - 26th, 37'04"