Login

Scottie boys and girls take third at Todd County Track/Field Invitational

The Philip Scottie track and field team competed at the Todd County Invitational meet at Mission Thursday, April 8.

Jerry Rhodes, head coach for the Scotties, said, "Karch Foley qualified for state in the boy's discus, Casey Cvach improved his time in the 100 meter dash and Kaeley Fenhaus also improved her time in the 300 hurdles. The boys 4x100 relay team also improved their time. Overall, the athlete's performed very well."

The women's team rankings, with 18 events scored, were:

1) Winner 217

2) Chamberlain 96

3) Philip 92

4) Wall 56

5) Kadoka Area 53

6) White River 42

7) Todd County 40

8) Bennett County 35

9) St. Francis Indian School 20

10) Little Wound 7

The men's team rankings, also with 18 events scored, were:

1) Winner 177

2) Todd County 161

3) Philip 93

4) Wall 73

5) Bennett County 62

6) Chamberlain 41

7) White River 36

8) Kadoka Area 22

9) St. Francis Indian School 17

10) Little Wound 1

Girls

Shot put

Kenzy Pinney, 3rd, 31'08.00"

Carissa Doolittle, 12th, 26'01.50"

Discus

Pinney, 4th, 87'07"

Doolittle, 10th, 71'08"

High jump

Sam Johnson, 5th, 4'02.00"

LaRae Van Tassel, NH

Long jump

Krista Wells, 5th, 13'07.50"

Kaci Olivier, 16th, 11'11.50"

100 meter hurdles

Josie Guptill, 2nd, 17.14

300 meter hurdles

Kaeley Fenhaus, 2nd 48.32

Guptill, 3rd 50.42

100 meter dash

Johnson, 15th, 14.69

Olivier, 19th, 15.06

Van Tassel, 21st, 15.13

200 meter dash

Fenhaus, 1st, 27.88

Van Tassel, 17th, 32.75

Johnson, 20th, 33.16

400 meter dash

Jordyn Dekker, 10th, 1:16.44

3200 meter run

Emily Schofield, 3rd, 14:30.66

4x100 Meter Relay

Misty Johnson, Guptill, Molly Coyle, Wells, 2nd, 56.67

4x200 Meter Relay

Wells, Coyle, Holly Iwan, Fenhaus, 2nd, 1:57.45

4x400 meter relay

Fenhaus, Coyle, Iwan, Guptill, 2nd, 4:20.61

4x800 meter relay

Coyle, Iwan, Schofield, M. Johnson, 3rd, 11:01.21

1600 sprint medley

Wells, Schofield, Iwan, M. Johnson, 4th, 5:01.64

Boys

Shot put

Karch Foley, 1st, 44'09.00"

Dakota Bauman, 12th, 35'04.50"

Sam Haigh, 16th, 33'10.00"

Discus

Foley, 1st 140'06"

Bauman, 7th, 113'06"

Haigh, 11th, 102'09"

High jump

Colter Cvach, 5th, 5'00.00

110 meter hurdles

Marcus Martinez, 7th, 20.41

300 meter hurdles

Martinez, 15th, 51.17

100 meter dash

Casey Cvach, 1st, 10.99

Colin Van Lint, 14th, 12.43

Gavin Brucklacher, 24th, 13.41

Paul Guptill, 27th, 13.57

200 meter dash

Casey Cvach, 1st, 23.55

Troy Guptill, 3rd, 24.09

Martinez, 27th, 27.15

Guptill, 40th, 29.63

Brucklacher, 43rd, 30.03

400 meter dash

Van Lint, 11th, 1:01.57

Brucklacher, 22nd, 1:07.97

Guptill, 24th, 1:08.80

800 meter dash

Zane Pekron, 7th, 2:31.32

4x100 meter relay

Brandon O'Dea, Rob Williamson, Casey Cvach, Troy Guptill, 1st, 45.42

4x200 meter relay

Van Lint, Williamson, Colter Cvach, Troy Guptill, 2nd, 1:38.92

4x400 meter relay

Cvach, Williamson, Beau Ferguson, Troy Guptill, 2nd, 3:41.90

4x800 meter relay

Tyler Dekker, Pekron, Colter Cvach, Ferguson, 4th, 9:49.70

1600 sprint medley

Karch Foley, Williamson, Colter Cvach, O'Dea, 3rd, 4:12.94