Login

Results of Pennington County 4-H Rodeo

The Pennington County 4-H Rodeo was held on Saturday, June 16, at the Wall Rodeo Arena. Approximately 217 youth participated. The contestants are from the area towns of Philip, Wall, Quinn, Belle Fourche, Martin, Dupree, Interior, Sturgis, Hermosa, Fairburn, Spearfish, New Underwood, Rapid City, Midland, Kadoka, Edgemont and Buffalo Gap.

The Junior Junior Division ranges in age from eight to 10 and do not qualify for the state finals. The Junior Division may be from ages eight to 14 and the Senior Division is from 14 to 19. Both the Junior and Senior Division event winners qualify for the South Dakota State 4-H finals in Ft. Pierre on August 24,25 and 26.

There are 4-H rodeos through the state almost every weekend during the summer months until the finals.

Junior Junior Division

All-Around

Carlee Johnston

Reserve All-Around

Baxter Boldon

Ribbon Goat

1. C. Johnston 6.7

2. Baillie Mutchler 6.89

3. B. Boldon 6.9

4. Augusta Terkildsen 7.15

Flag Racing

1. Jessica Ryan 9.877

2. C. Johnston 10.965

3. Lathen Stevens 11.957

4. Camden Sawvell 12.384

Barrel Racing

1. Matte Pauly 16.664

2. C. Johnston 16.881

3. Madison Ritterberg 17.242

4. Jace Philipsen 17.596

Pole Bending

1. C. Johnston 22.855

2. Josie Kennedy 23.894

3. Grady Egly 24.363

4. J. Ryan 24.546

Junior Division

All-Around Cowgirl

Breezy Bolden

Reserve All-Around Cowgirl

Tearnee Nelson

All-Around Cowboy

Layne Livermont

Reserve All-Around Cowboy

Lane Blasius

Boy Goat Tying

1. L. Livermont 11.34

2. L. Blasius 12.03

3. Caleb Schroth 12.44

4. Taylor Schmidt 12.94

Boy Flag Racing

1. Trey Fortune 8.526

2. L. LIvermont 8.772

3. Jace Matz 8.794

4. Kolby Parmely 9.023

Barrel Racing

1. T. Nelson 16.141

2. Cassie Davis 16.204

3. Caitlin Rittberger 16.226

4. Mazee Pauley 16.302

Boys Breakaway Roping

1. L. Livermont 4.235

2. Clancy Lytle 4.94

3. Taylor Schmidt 5.47

4. Carson Johnston 5.785

Girl Breakaway Roping

1. B. Boldon 5.64

Pole Bending

1. B. Bolton 21.497

2. Rayel Livermont 21.988

3. Lacey Stevens 22.658

4. McKennzie Jendersee 22.689

Jr Cattle Riding

1. Bryn McKay 43

2. Bodhi Lytle 38

Jr Girl Goat Tying

1. Kailey Rae Sawvell 11.19

2. Mazee Pauley 12.25

3. Bailey Hapney 12.4

4. T. Nelson 12.51

SENIOR DIVISION

All-Around Cowgirl

Teri Heavlin

Reserve All-Around Cowgirl

Cheslie Shearer

All-Around Cowboy

Allen Auer

Reserve All-Around Cowboy

Dalton Kelly

Team Roping

1. Troy Wilcox / D. Kelly 7.78

2. Kyle Ryan / Kyle Persche 10.52

3. Allen Auer / Lane Tiltrum 10.88

4. Tucker McDaniel / Jade Nelson 12.47

Bareback

1. Thunder Boomer 49

Saddle Broncs

1. Chet Smith 60

2. Bo Sharp 58

3. Andrew Julson 49

Bull Riding

263 A. Auer 72

264 T. Boomer 71

295 Travis Schroth 67

Goat Tying

226 T. Heavlin 8.82

231 C. Shearer 10.51

230 Kassy Norman 10.72

221 Tara Correll 10.85

Barrel Racing

1&2 T. Heavlin 16.152

1&2 Melanie Smith 16.152

3. Misty McPhearson 16.25

4. Toyeala Fortune 16.316

Pole Bending

1. Kyla Headrick 21.534

2. Samantha Nelson 21.696

3. Brandi Donovan 21.795

4. Randee Kaymatz 22.25

Break-away Roping

1. Teri Heavlin 3.425

2. Tara Correll 5.34

3. Wanda Maude 6.645

4. Rhonda Airheart 8.065

Ribbon Roping

226 T. Heavlin 13.11

227 T. Fortune 16.41

Calf Roping

1. Daine McNenny 11.75

2. Tyrel Bonnet 12.235

3. Colby Porch 12.265

4. D. Kelly 14.515

Steer Wrestling

1. Tyrel Bonnet 8.425

2. Kyle Scott 19.575