Login

Philip Area takes 2nd place at district wrestling tournament, 10 on to region

Travis Nelson, 1st place, 22-11

The 2011 District 7B Wrestling Tournament was held in Hot Springs, Saturday, February 12.

The Philip Area Scotties, as a team earned second place with 161.5 points.

The other team placings were: 1st - Hot Springs - 186.0, 3rd - Custer - 132.0, 4th - Bennett County - 122.5, 5th - Red Cloud - 60.0, 6th - Hill City - 46.50, 7th - St. Thomas More - 40.0.

Individually, the top four placed wrestlers in each weight division at district progress on to the region tournament. The Philip Area team will be sending 10 of its team members to regions; Jed Brown, Chandlier Sudbeck, Lane Blasius, Travis Nelson, Reed Johnson, Tanner Radway, Chance Knutson, Bohdi Lytle, Clint Nelson and Gavin DeVries.

Jed Brown, 103 lbs., 1st place, season record 18 wins and 13 losses

•bye

•pinned Joshua Simunek (HS), 5:15

•decision over Marshall Swanson (HLC), 8-6

Grady Carley, 112 lbs., 13-16

•pinned by Jacob DeSersa (HS), 3:25

•bye

•major decision by Cody Herman (CUS), 0-12

Raedon Anderson, 119 lbs. 4-14

•pinned by Chandler Bakley (BC), 1:20

•bye

•pinned by Chasen Cole (CUS), 2:12

Chandlier Sudbeck, 125 lbs., 1st place, 20-15

•bye

•default by Jeremy Huether (BC)

•pinned Casey Lewis (CUS), 1:57

Lane Blasius, 130 lbs., 2nd place, 24-5

•bye

•pinned Gage Hoedek (HLC), 1:32

•major decision by Colter Steinmetz (HS), 4-13

Travis Nelson, 135 lbs., 1st place, 22-11

•bye

•pinned Brent Odell (HLC), 3:21

•pinned Lane Pourier (RC), 1:59

Reed Johnson, 140 lbs., 3rd place, 16-17

•bye

•decision by Seth Ireland (BC), 5-11

•pinned Casey Seidler (CUS), 1:58

•pinned Sylas Running Eagle (RC), 3:49

Tanner Radway, 145 lbs., 3rd place, 15-14

•bye

•decision by Clayton Wahlstrom (CUS), 6-7

•pinned Karl Eagle Bull (RC), 2:48

•pinned Jared Harkless (HS), 2:08

Ryder Wilson, 152 lbs., (5-18)

•pinned by Marcus Heath (BC), 2:54

•bye

•pinned by Jun You (RC), 0:41

Chance Knutson, 160 lbs., 1st place, 19-12

•pinned Brad Hahn (BC), 1:31

•pinned Witt Dobesh (STM), 1:45

•technical fall over Zach Wager (CUS), 19-4

Bohdi Lytle, 171 lbs., 3rd place, 21-8

•pinned Cody Pekron (HS), 1:08

•pinned by Tanner Eisland (CUS), 3:52

•pinned Connor Trinter (STM), 2:13

•pinned Pekron, 0:58

Roger Davis, 189 lbs., 9-11

•pinned by Jordon Bakley (BC), 4:35

•bye

•pinned by Clay Seidler (CUS), 3:27

Clint Nelson, 215 lbs., 1st place, 22-6

•bye

•bye

•pinned Ty Cooper (CUS), 1:09

Gavin DeVries, 285 lbs., 4th place 7-17

•bye

•pinned by Anthony Skaleski (STM), 5:32

•bye

•pinned by Sawyer Rous (BC), 0:32

The region wrestling tournament will be Saturday, February 19, in Hill City. The 2011 state wrestling tournament is scheduled for Friday and Saturday, February 25 and 26, in Aberdeen.