Login

Philip 2nd and 4th at Belle Fourche's Center of the Nation Invite Track Meet

The Philip boys' and girls' track team competed in the Center of the Nation Track and Field Invitational at Belle Fourche Saturday, April 17.

"We had two more state qualifiers, Casey Cvach in the 400 meter dash in a time of 52.22 and Holly Iwan in the 3200 meter run in a time of 12:34.93," said Philip head track coach Jerry Rhodes. "It was one of those cool and blustery days with the runners finishing into a fairly hard wind, so over all we had some respectful times."

The girls' team results had the Philip Scotties in second place with 84 points, behind Custer with its 101.5 points. Belle Fourche took third with 72. Other participating South Dakota schools were Harding County, Wall, Newell, Cheyenne Eagle Butte, Hill City, Red Cloud, Faith, New Underwood, Spearfish, Hot Springs, Rapid City Central and Lead-Deadwood. Other participating Wyoming schools were Sundance, Moorcroft, Upton, Wright and Hulett.

The Scotties' boys' team took fourth place with 58 points, behind Belle Fourche - 95, Wall - 84, and Lead-Deadwood - 63.

Girls

Shot put

Kenzy Pinney, 5th, 32'10"

Discus

Pinney, 9th, 87'03"

High jump

Sam Johnson, NH

Triple jump

Johnson, 8th, 26'09.50"

Pole vault

Misty Johnson, NH

100 meter hurdles

Josie Guptill, 1st, 18.65

300 meter hurdles

Kaeley Fenhaus, 1st, 50.18

Guptill, 2nd, 50.59

100 meter dash

Justina Cvach, 37th, 16.03.

LaRae Van Tassel, 41st, 16.33.

200 meter dash

Kaci Olivier, 17th, 32.42.

Cvach, 31st, 34.15.

800 meter run

Molly Coyle, 1st, 2:40.20

1600 meter run

Holly Iwan, 1st, 5:49.50

3200 meter run

Iwan, 1st 12:24.93

4x100 meter relay

Coyle, Pinney, Fenhaus, Guptill, 2nd, 54.25

4x200 meter relay

Van Tassel, M. Johnson, Cvach, S. Johnson, 9th, 2:11.48.

4x400 meter relay

Fenhaus, Coyle, Iwan, Guptill, 1st, 4:26.90

1600 sprint medley

Van Tassel, Olivier, Emily Schofield, M. Johnson, 7th, 5:10.55

Boys

Shot put preliminaries

Dakota Bauman, ND

Sam Haigh, ND

Discus preliminaries

Haigh, 17th, 108'05"

Bauman, 18th, 103'05"

Long jump preliminaries

Rob Williamson, 6th, 17'07.25"

Colin Van Lint, 13th, 16'09.50"

Long jump finals

Williamson, 8th, 17'08.75"

Pole vault

Austin Pinney, NH

Gavin Brucklacher, NH

110 meter hurdles

Marcus Martinez, 13th, 21.39

300 meter hurdles

Martinez, 21st, 53.05

100 meter dash

Casey Cvach, 1st, 11.90

Van Lint, 29th, 13.55

200 meter dash

Martinez, 17th, 26.85

400 meter dash

Cvach, 1st, 52.22

Jeff O'Connell, 2nd, 53.50

Van Lint, 25th, 1:04.01

800 meter run

William Coyle, 7th, 2:19.80.

Tyler Dekker, 26th, 2:36.89

1600 meter run

Dekker, 19th, 5:40.11

3200 meter run

Coyle, 8th, 11:33.00

4x100 meter relay

Brandon O'Dea, Williamson, Cvach, Troy Guptill, 1st, 46.63

4x200 meter relay

Van Lint, O'Dea, Williamson, Guptill, 3rd, 1:41.73

4x400 meter relay

Cvach, Guptill, O'Dea, O'Connell, 1st, 3:40.65