Login

Lady Scotties overwhelm competition at Lemmon Track and Field Meet

The Lady Scotties took first place at the Lemmon Track Meet on Saturday, May 6. They earned 212 points, while Timber Lake came in second place with 100 team points.

The Philip boys’ team earned third place at the meet.

Girls’ Division

100 meter dash – Beth Lawson – 1st place – 14.45; Bradi Porch – 5th place – 14.60; Kelsey Hostutler – 7th place –14.87.

200 meter dash – Jodi Williams – 1st place – 27.13; Porch – 30.35; Dondee Fees – 30.78.

400 meter dash – Williams – 1st place – 1:03.15; Colby Smith – 4th place – 1:10.84; Kelsey Hostutler – 5th place – 1:11.08.

800 meter run – Tylissa Fitch – first place – 2:46.24; Smith – 8th place – 2:59.10.

1600 meter run – Fitch – 6:07.44; Emily Schofield – 2nd place – 6:21.43; Brandy Bartels – 4th place – 6:45.29.

3200 meter run – Schofield – 1st place – 14:32.13; Bartels –14:55.22; Katie Coyle – 5th place – 16:00.03.

100 meter hurdles – Marissa Mann – 6th place – 20.32; Lawson – 8th place – 20.55.

300 meter hurdles – Kayla O’Connell – 1st place – 51.32; Stacy Weller – 7th place – 57.20.

4x100 relay – Sarah Albrecht, Lindsay Mann, Kelsey Pinney, Williams – 1st place – 53.74.

4x200 relay – Albrecht, Pinney, Lawson, L. Mann – 1st place – 1:56.68.

4x400 relay – L. Mann, O’Connell, Hostutler, Pinney – 1st place – 4:31.04.

4x800 relay – Fitch, Albrecht, Molly Coyle, O’Connell – 2nd place – 11:14.81.

1600 medley – Albrecht, Pinney L. Mann, Coyle – 2nd place – 4:53.77.

High jump – Bradi Porch – 5th place – 3:10.00.

Long jump – Williams – 1st place – 14’08”; Stacy Weller – 2nd place – 12’07”; Emilie Baxter – 8th place – 10’4”.

Triple jump – Stacy Weller – 1st place – 28’4”.

Shot put – Marissa Mann – 28’8.75”.

Boys’ Division

200 meter dash – Tate Guptill – 7th place – 26.73.

400 meter run – Zane Fees – 6th place 59.64.

1600 meter run – Anthony Iwan – 7th place – 5:26.32.

3200 meter run – Iwan – 2nd place – 12:14.46.

110 meter hurdles – Casey Elshere – 2nd place – 18.27; Tate Guptill – 4th place – 19.97.

300 meter hurdles – Guptill – 2nd place – 47.92.

4x100 relay – Elshere, Guptill, Alex Moos, Zane Fees – 2nd place – 51.64.

Long jump – Jeff O’Connell – 4th place – 14’07”.

Triple jump – O’Connell – 7th place – 31’07”.

Shot put – Elshere – 1st place – 41’04.5”; Alex Moos – 5th place – 38’02”.

Discus – Moos – 2nd place – 117’08”; Elshere – 4th place – 106’07”.

The next event for the Philip Scotties was on Tuesday, May 9, at the Badlands Conference Meet in Kadoka. The following competition will be the Kadoka Meet on Saturday, May 13.