Login

Kaylee Nelson takes Girls All-Around at Sturgis High School Regional Rodeo

Sturgis hosted a South Dakota High School Regional Rodeo June 8 through 10. Several contestants from the midwestern part of South Dakota participated in the event.

Though many local contenders accumulated points, Kaylee Nelson of Philip earned the Girls' All-around title with 89.5 total points. In barrel racing, she took second place in the second go round: with a time of 18.881, and took sixth in the average with a 34.467. In breakaway roping, she took first in the average with a total of 6.54.

In girls' cutting, Nelson took the second spot in the average with a total score of 142. In team roping, she and her partner, Paul Tierney of Hot Springs, won the average with a total of 16.02.

Total points earned during two regional rodeos will determine if contestants qualify to participate in the South Dakota State High School Finals Rodeo held in Belle Fourche on June 20 through 24. The top four cowboys and cowgirls with the highest total points from the two regional rodeos and the state rodeo will qualify to participate in the National High School Finals Rodeo beginning July 19.

Participants who placed in the top 10 in an event are qualifiers in that event for the state rodeo. Results for the entire rodeo are available online at http://www. sdhsra.com.

Results for contestants from this area are:

Girls All-Around: Kaylee Nelson, Philip - 89.5 pts

Barrel Racing: First round: 4 - Jessie Hapney, Wall, 17.111. 7 - Blayne Kennedy, Philip, 17.222. 8 - Kelsey Hostutler, Philip, 17.242.

Second round: 2 - K. Nelson, Philip, 18.881. 3 - Kaylee Gallino, Wall, 16.923. 7 - Kelsey Hostutler, Philip, 17.082.

Average winners: 3 - Hostutler, 34.324. 6 - K. Nelson, 34.467.

Breakaway Roping: First round: 1 - Toyeala Fortune, Philip. 3. 3 - Gallino, 3.15. 5 - K. Nelson, 3.6. 6 - Kennedy, 3.72. 8 - Jaymie Trask, Wall, 3.85. 10 - Samantha Nelson, Wall, 3.9.

Second round: 1 - K. Nelson, 2.94. 2 - Jaymie Trask, Wall, 3.4. 3 - Sammi Rae Berry, Kadoka, 3.53. 4 - S. Nelson, Wall, 3.59.

Average winners: 1 - K. Nelson, 6.54. 2 - Trask, 7.25. 3 - S. Nelson, 7.49. 8 - Fortune, 17.34. 10 - Gallino, 103.15

Boy's Cutting: Average winners: 3 - Colby Porch, Kadoka, 127.

Girl's Cutting: First round: 1 - K. Nelson, 73. 5 - Latasha Buchholz, Kadoka, 68. 6 - Candice Buchholz, Kadoka, 67. 7 - Bradi Porch, Philip, 65. 8 - Fortune, 64.

Second round: 2 - L. Buchholz, 71.5. 4 - Fortune, 70.5. 7 - K. Nelson, 69. 8 - C. Buchholz, 68. 9 - B. Porch, 65.

Average winners: 2 - K. Nelson, 142. 4 - L. Buchholz, 139.5. 6 - C. Buchholz, 135. 7 - Fortune, 134.5. 8 - B. Porch, 130.

Pole Bending: First round: 3 - Kennedy, 21.349. 7 - J. Trask, 21.735.

Second round: 2 - J. Trask, 21.174. 9 - Fortune, 21.98. 10 - Taylor Holman, Philip, 23.057.

Average winners: 2 - J. Trask, 42.909. 7 - Holman, 45.792. 8 - Fortune, 46.253.

Saddle Bronc: Average winners: 4 - Andrew Julson, Wall, 45.

Team Roping: First round: 1 - K. Nelson and Paul Tierney, Hot Springs, 8.33. 5 - Bo Sharp, Bennett Co., and Jeremy Mansfield, Kadoka, 13.68. 7 - Troy Wilcox, Sturgis, and Kelly Dalton, Wall, 15.09.

Second round: 2 - K. Nelson / Tierney, 7.69. 7 - S. Nelson, and Katie Nelson, Philip, 11.75. 10 - Troy Wilcox, Sturgis, and Kelly Dalton, Wall, 19.91.

Average winners: 1 - K. Nelson / Tierney,16.02. 6 - Wilcox / Dalton, 35.

Tiedown: First round: 3 - C. Porch, 12.9. 4 - Dalton, 13.35. 8 - Bryer Jones, Kadoka, 14.8.

Second round: 8 - Baxter Anders, Wall, 15.33. 10 - Jones, 16.67.

Average winners: 5 - Jones, 31.47.