Login

Kaylee Nelson takes 13th in girls' cutting at National High School Finals Rodeo

Standings after first go-round

Breakaway roping: 8th place - Katy Pfleger, Rapid City, 2.917.

Bareback bronc: 1st place - Paul Palczewski, Ludlow, 78; 10th place - Jet Price, Buffalo, 73; 28th place - Troy Bechen, Whitewood, 67.

Pole bending: 10th place - Dusti Varland, Faith, 20.445; 69th place - Alicia Kokesh, Belle Fourche, 22.01; 104th place - Roberta Triggs, Rapid City, 25.084; 110th place - Halley Treeby, Hecla, 25.663.

Tie-down roping: 46th place - Branden Baade, Artesian, 12.87; 91st place - Dane Kissack, Spearfish, 19.367; 99th place - Ty Thompson, Wanblee, 23.205.

Steer wrestling: 62nd place - Troy Crowser, Whitewood, 7.407; 71st place - Klay Harris, Martin, 8.794.

Girls cutting: 29th place - Kaylee Nelson, Philip, 214; 47th place - Kate Lindblom, Hermosa, 209; 55th place - Kilee Jochim, Belle Fourche, 206; 69th place - Kelsey Smith, Rapid City, 200.

Saddle bronc: 5th place - Kaden Deal, Dupree, 74; 8th place _ Garet Fordyce, Faith, 73; 9th place - Chuck Schmidt, Keldron, 72; 25th place - Troy Crowser, Whitewood, 66.

Goat tying: 14th place - Lacey Schuelke, Newell, 8.7; 38th place - Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 9.79; 43rd place - Joey Painter, Buffalo, 9.92.

Team roping: 17th place - Ryan Kjerstad, Quinn, and Paul Tierney, Oral, 8.438; 43rd place - Kaycee Nelson, Buffalo, and Casey Kissack, Spearfish, 13.324; 46th place - Riley Carmichael, Meadow, and Mason Dietterle, Meadow, 13.885; 72nd place - Troy Wilcox, Red Owl, and Dalton Kelly, Quinn, 25.372.

Barrel racing: 35th place - Dusti Varland, Faith, 17.945; 37th place - Jenna Smeenk, Newell, 17.981; 71st place - Calley Worth, Gettysburg, 18.256; 9th place - Roberta Triggs, Rapid City, 18.527.

Bullriding: 7th place - Lane Stirling, Highmore, 80.

Boys' cutting: 31st place - Cameron Rogers, Pierre, 211.5; 54th place - Sam Olson, Buffalo, 198; 54th place - Kyle Stoddard, Norris, 198; 64th place - Shean Lauing, Blunt, 194.

Team standings: 7th place - South Dakota, 1155.

Boys' team standings: 4th place - South Dakota, 850; 5th place - WY, 807.

Girls' team standings: 13th place - South Dakota, 305; 19th place - WY, 200; 23rd place - MT, 190; 26th place - ND, 175.

Standings after

second go-round

Kaylee Nelson of Philip started off the second go with a good run, taking first in the eighth performance of the girls' cutting event with a 215.

7th Performance Results

Steer wrestling: 12th place - Troy Crowser, Whitewood, 8.229.

Boys' cutting: 7th place - Cameron Rogers, Pierre, 202.

8th Performance

Breakaway roping: 5th place - Jordan Murray, Isabel, 3.107.

Pole bending: 6th place - Alicia Kokesh, Belle Fourche, 20.964.

Tie-down roping: 1st place - Dane Kissack, Spearfish, 8.601.

Steer wrestling: 12th place - Vance Steedley, Sundance, Wyo., 11.709.

Girls' cutting: 1st place - Kaylee Nelson, Philip, 215; 15th place - Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 10.84.

Goat tying: 15th place - Abby Jo Eckstaine, Kennebec, 10.84.

Championship

performance results

When the NHSFR concluded on Sunday, Midland's Kaylee Nelson tallied a 13th place finish in girls' cutting (200), and was 13th overall with 629 points.

Girls' cutting

1. Andrea James, Daniel, WY, 219

2. Lauren Minshall, Hillsburgh, Ontario, 218

3. Raley Radomske, Ellensburg, WA, 216

13. Kaylee Nelson, Philip, SD, 200

Boys' cutting

1. Adan Banuelos, Jacksboro, TX, 224

2. Cody Hedlund, Acampo, CA, 223

3. Kade Smith, Hailey, ID, 220.5

Breakaway roping

1. Megan Schrock, Rock Springs, WY, 2.694

2. Katie Felix, Lander, WY, 3.268

3. Regan Lawson, Nampa, ID, 3.523

Bareback riding

1. Dylan Werner, Bushnell, FL, 77

2. Tilden Hooper, Carthage, TX, 75

3. Morgan Earl, McCammon, ID, 73

Tie-Down roping

1. Joey Dickens, Loveland, CO, 8.158

2. Austin Adams, Logandale, NV, 8.934

3. Chase Massengill, Santa Fe, NM, 9.901

Pole bending

1. Shiann Irwin, Bosque Farms, NM, 19.866

2. Jennifer Epps, Magnolia, TX, 19.88

3. Kayla Quinley, Cordova, TN, 19.893

Steer wrestling

1. Cord Spradley, Hoboken, GA, 4.333

2. Dustin Duhon, Sonora, TX, 4.381

3. Bubba Broussard, Opelousas, LA, 4.567

Team roping

1. Cody Tew, Belgrade, MT, Chase Tryan, Helena, MT, 7.071

2. Haylee Turley, Las Vegas, NV., Quinn Mori, Tuscarora, NV., 7.368

3. Ryan Kjerstad, Quinn, SD, Paul Tierney, Oral, SD, 7.881

Saddle bronc

1. Kaleb Asay, Powell, WY., 82

2. Wyatt Smith, Rexburg, ID, 80

3. Tyler West, Lonoke, AR, 77

6. Troy Crowser, Whitewood, SD, 73

Barrel racing

1. Robbi Nace, Selinsgrove, PA, 17.256

2. Taryn Sheldon, Coos Bay, OR, 17.297

3. Dusti Varland, Faith, SD, 17.341

Goat tying

1. Kate Sharon, Dillon, MT, 7.74

2. Bailee Cannon, St. George, UT, 7.92

3. Cassidy Clyde, Kennewick, WA, 7.95

Bull riding

1. Seth Glause, Rock Springs, WY, 78

1. Daniel Dictson, Hondo, NM, 78

3. Cody Ford, Stanfield, OR, 75

Final overall standings

(First-place winners in each event were awarded the Event Championship)

Girls' cutting avg.

1. Raley Radomske, Ellensburg, WA, 656.5

2. Andrea James, Daniel, WY, 655.5

3. McKenzie Mullins, Gordon, TX, 655

13. Kaylee Nelson, Philip, SD, 629

Boys' cutting avg.

1. Adan Banuelos, Jacksboro, TX, 677

2. Cody Hedlund, Acampo, CA, 668.5

3. Kade Smith, Hailey, ID, 664

Breakaway roping avg.

1. Megan Schrock, Rock Springs, WY, 9.014

2. Shelby Osceola, Hollywood, FL, 9.653

3. Allie McDaniel, Reeves, LA, 9.809

Bareback riding avg.

1. Dylan Werner, Bushnell, FL, 229

2. Jared Smith, Williston, FL, 228

3. Buck Lunak, Cut Bank, MT, 223

18. Jet Price, Buffalo, SD, 145

Tie-down roping avg.

1. Chase Massengill, Santa Fe, NM, 30.655

2. Austin Adams, Logandale, NV, 30.808

3. Joey Dickens, Loveland, CO, 31.448

Pole bending avg.

1. Kayla Quinley, Cordova, TN, 60.016

2. Natasha Myers, Delta, UT, 60.087

3. Jennifer Epps, Magnolia, TX, 60.116

Steer wrestling avg.

1. Wyatt Smith, Rexburg, ID, 15.176

2. Danny Pyles, Crystal Springs, MS, 15.238

3. Dustin Duhon, Sonora, TX, 15.835

Team roping avg.

1. Haylee Turley, Las Vegas, NV, Quinn Mori, Tuscarora, NV, 24.319

2. Casey Harmon, Walnut, MS, Shawn Turner, Puryear, TN, 25.407

3. Ryan Kjerstad, Quinn, SD, Paul Tierney, Oral, SD, 25.739

Saddle bronc avg.

1. Kaleb Asay, Powell, WY, 239

2. Chase Miller, Ogallala, Neb., 225

2. Shelby Terry, Plymouth, UT, 225

7. Troy Crowser, Whitewood, SD, 211

9. Chuck Schmidt, Keldron, SD, 152

11. Garet Fordyce, Faith, SD, 145

Barrel racing avg.

1. Jordan Muncy, Cedarvale, NM, 52.563

2. Savannah Swann, Palmdale, FL, 52.624

3. Robbi Nace, Selinsgrove, PA, 52.638

5. Dusti Varland, Faith, SD, 52.77

Goat tying avg.

1. Kate Sharon, Dillon, MT, 24.32

2. Laura Waldo, Warwick, ND, 24.51

3. Hilary Walker, Plain City, UT, 24.69

14. Joey Painter, Buffalo, SD, 28.29

Bull riding avg.

1. Cody Ford, Stanfield, OR, 245

2. Seth Glause, Rock Springs, WY, 229

3. Reese Cates, El Dorado, AK, 209

17. Lane Stirling, Highmore, SD, 80

All-around cowboy

1. Wyatt Smith, Rexburg, ID, 1453.3

2. Adan Banuelos, Jacksboro, TX, 1380

3. Austin Adams, Logandale, NV, 1265

All-around cowgirl

1. Haylee Turley, Las Vegas, NV, 870

2. Robbi Nace, Selinsgrove, PA., 720

3. Michelle Bartley, Emporia, KS, 700

5. Dusti Varland, Faith, SD, 630

All-around rookie cowboy

1. Cole Bilbro, Pelahatchie, MS, 200

2. Maverick Becht, Georgetown, IN, 150

3. Jake James, Daniel, WY, 490

All-around rookie cowgirl

1. Bailey Corkill, Fallon, NV, 70

2. Kale Miller, St. Anthony, ID, 600

3. Klancy Shope, Longville, LA, 490

Team standings

1. Utah 8860. 2. Texas 6184. 3. Florida 6112. 4. California 5150. 5. Idaho 5148. 6. Wyoming 4567. 7. Louisiana 4552. 8. New Mexico 4305. 9. South Dakota 4200. 10. Colorado 4115. 30. North Dakota 1070.

Boys' team standings

1. Utah 5010. 2. Idaho 3338. 3. California 3240. 4. Nebraska 2997. 5. Texas 2969. 6. Florida 2822. 7. Louisiana 2647. 8. South Dakota 2620. 9. Colorado 2515. 10. Oregon 2418. 12. Wyoming 2237. 34. North Dakota 225

Girls' team standings

1. Utah 3850. 2. Florida 3290. 3. Texas 3215. 4. Wyoming 2330. 5. New Mexico 1955. 6. California 1910. 7. Louisiana 1905. 8. Idaho 1810. 9. Washington 1715. 10. Oklahoma 1660. 12. South Dakota 1580.